...Fantazie je důležitější než znalosti. A. Einstein

Machu Picchu

24. července 2007 v 14:40 | frotix |  divy světa
Zapomenuté Machu Picchu
Na východní straně peruánských And, kde se horská řeka Urubamba valí směrem k amazonskému veletoku, učinil americký badatel Hiram Bingham 24. července 1911 nejdůležitější objev své vědecké kariéry. Mladý profesor historie z Yaleské univerzity hledal pozůstatky dávné civilizace Inků, vyhlazené španělskými dobyvateli v 16. století. Po překonání stovek metrů vysokých svahů narazil ve výšce 2 300 metrů na tajemné útočiště v horách, které bylo chráněno mocnými skalami a řekou dole v rokli. Z údolí ho bylo nemožné spatřit a i vchod byl již před dávnou dobou zničen, pravděpodobně zemětřesením. Četné zdi, které byly zarostlé trávou a mechem spolu se stupňovitými terasami jasně dokazovaly, že zde bylo kdysi velké město.
Profesor Bingham pojmenoval svůj objev Machu Picchu, což v jazyce bečuánských indiánů znamená Starý vrch. Pozdější výzkum ukázal, že se jednalo o starou inckou pevnost. Ta byla záměrně postavena na nepřístupném místě, aby byla dobře ukryta před nájezdy nepřátel. Tato pevnost unikla pozornosti španělských dobyvatelů, a to i přesto, že se nacházela pouhých 120 km na severozápad od hlavního města Inků Cuzca, které bylo dobyto dávno předtím. V následujících letech zde archeologové odhalili zarostlý chrám a palác. Také zjistili, že zdi staveb se skládají z obrovských žulových kvádrů.
V centru města, které nepochybně sloužilo jako pevnost, stojí zbytky chrámového komplexu. Jeho nejvyšším bodem je žulový kvádr, ke kterému se dá vyšplhat po spirálovitém schodišti vytesaném ve skále. Historikové tento monolit identifikovali jako posvátný kámen, který Inkové nazývali Intihuatana, což v kečuánštině znamená Místo, kde je upoutáno Slunce. Tyto skalní stavby sloužící i jako sluneční hodiny se v říši Inků používali k uctívání Slunce.
Nedaleko od Intihuatany byly také objeveny tři zcela zachovalé zdi Chrámu Slunce s oltářem sestaveným ze tří skalních bloků. Další pozoruhodnou stavbou v palácové části města je Torreón, polokulatá věž s obětním stolem, pod nímž se nachází prostor, který Bingham pojmenoval Královské mauzoleum. Poblíž bylo nalezeno 142 kosterních pozůstatků, především ženských. V jiných, méně okázalých čtvrtích zřejmě bydleli vojáci a řemeslníci. Ploché náměstí, kterému se dnes říká Plaza Principal, bylo zřejmě místem, kde se obyvatelé shromažďovali při slavnostech.
Stovky stupňovitých teras sloužily k pěstování rostlin. Na terasovitých políčkách se pěstovaly brambory, kukuřice a zelenina. Úrodná hlína potřebná k pěstování těchto rostlin se zřejmě brala v údolí řeky Urubamby. Podle dnešních výpočtů dokázaly tyto terasy uživit cca 10 000 obyvatel.
.
Jako hlavní zdroj pro tento článek byla použita kniha 100 divů světa, obrázky byly převzaty z internetových stránek.
Detail jedné ze zdí.
Intihuatana
Intihuatana
Výzkumy na Machu Picchu
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anett a Lucy Anett a Lucy | 22. března 2013 v 15:22 | Reagovat

Machu picchu je moc pěkná a má i zajímavou historii.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama